Publikováno
04. 04. 2017 – Již proběhl
Janáčkovo divadlo, Brno

DB+RBT+FB / Bona

O koncertu
VSTUPENKY
PRODEJNÍ MÍSTA
SLEVY
VIDEA
PRO MÉDIA
BIO

Dan Bárta + Robert Balzar Trio + Filharmonie Brno / Richard Bona Mandekan Cubano

Během jediného večera se na prknech Janáčkova divadla potká několik hudebních světů, a to díky dvojkoncertu festivalu JazzFestBrno.

První koncert obstará Richard Bona, muž přezdívaný „africký Sting“. Původem kamerunský hudebník žijící převážně v New Yorku a Paříži rád čerpá inspiraci v nejrůznějších koutech světa. Tentokrát se devětačtyřicetiletý multiinstrumentalista, především však baskytarista, vypravil do Latinské Ameriky a z tamních hudebníků sestavil kapelu Mandekan Cubano. Kapelu žánrem a názvem kubánskou, ovšem tvořenou krom rodilých Kubánců, pianisty Osmanyho Paredese a trumpetisty Dennise Hernandeze, také hráči z Venezuely a Mexika.

Druhá hudební lahůdka večera bude složena z čistě domácích ingrediencí. Vystoupení zpěváka Dana Bárty s jazzovým triem Roberta Balzara a Filharmonií Brno slavilo úspěch již při své letní premiéře na Špilberku. Repertoár projektu překlenujícího různé žánry tvoří známé skladby od Led Zeppelin, Björk nebo Jamiroquaie v orchestrálních aranžích.

VIP kategorie: 1 990 Kč

Vstupenka zahrnuje sezení na nejlepších místech v sále a vstup do VIP zóny s bohatým občerstvením

I. kategorie: 990 Kč

II. kategorie: 790 Kč

III. kategorie: 590 Kč

IV. kategorie: 490 Kč

V. kategorie: 390 Kč

 

  • Info pro ZTP/P: osoby ZTP/P dle platného ceníku, doprovod jedné osoby zdarma na přístavek
  • pro vozíčkáře místa vyhrazena, bezbariérový přístup zajištěn
  • rezervace vstupenek ZTP/P: vstupenky@jazzfestbrno.cz

Seznam všech prodejních míst v ČR ZDE. Vybraná prodejní místa v Brně:

INDIES BRNO Poštovská 2 602 00 Brno Tel.: 542 218 382 Po – Pá: 09:00 – 18:30 So – Ne: 09:00 – 13:00 Agentura Zabloudil Lidická 4 602 00 Brno Po – Pá: 9:00 – 18:00 Dům pánů z Lipé Kulturní a informační centrum Náměstí Svobody 17 602 00 BRNO Po – Pá: 8:00 – 20:00 So – Ne, svátek: 9:00 – 16:00
  • 15 % pro držitele studentského průkazu ISIC, průkazu ITIC, děti do 15 let, seniory nad 65 let a držitele průkazu ZTP/P
  • 20 % pro studenty škol s hudebním zaměřením pro studenty vysokých škol s hudebním zaměřením (JAMU, FF MU Hudební věda, DAMU, PdF MU Hudební obory), studenty středních uměleckých škol (konzervatoře, Gymnázium Pavla Křížkovského)
  • zdarma děti do 6 let bez nároku na vlastní sedadlo

 

INFO

  • Info pro ZTP/P: osoby ZTP/P dle platného ceníku, doprovod jedné osoby zdarma na přístavek
  • pro vozíčkáře místa vyhrazena, bezbariérový přístup zajištěn
  • rezervace vstupenek ZTP/P: vstupenky@jazzfestbrno.cz

Karta_ISIC_SS_2014_Vesela-obracena-JPGKarta_ITIC_2014_SKOLA_Novotna

O akreditace na koncert, tiskové zprávy a fotografie v tiskové kvalitě žádejte na e-mailu press@jazzfestbrno.cz.

Dan Bárta a Robert Balzar Trio nahráli společné akustické CD s názvem „Theyories“. Jedná se o vlastní úpravy skladeb interpretů, které Dana Bártu v jeho pěvecké kariéře nejvíce ovlivnili. Deska obsahuje songy výrazných světových interpretů, jako jsou: The Police, The Cult, Jamiroquai, Simply Red, Björk, Led Zeppelin, AC/DC, najdete zde i chorál ze 13. století. Své první společné album Bárta s triem míchali a mastrovali v prestižním Sear Sound studiu v New Yorku pod vedením Jamese Farbera. Farber je podepsán pod alby umělců, jako jsou Brad Mehldau, Bruce Springsteen, All Jarreau, John Scofield atd. Masteringu se ujal několikanásobný držitel Grammy Mark Wilder.

Tradice brněnské filharmonie se datuje od 70. let 19. století, kdy v Brně začal mladý Leoš Janáček usilovat o vznik českého symfonického orchestru. Dnešní Filharmonie vznikla, a svůj první koncert odehrála, 1. 1. 1956. Název Filharmonie Brno používá od roku 2005 a 1. 1. 2016 oslavila své šedesáté narozeniny. Její více než stočlenný orchestr hraje na festivalech a v koncertních síních celého světa. Spolupracuje s proslulými dirigenty a hvězdnými sólisty. Pravidelně vyprodává sály například v Japonsku.

Richard Bona je jazzový hudebník a baskytarista pocházející z Kamerunu. Protože jeho otec byl zpěvák a perkusionista a jeho matka byla zpěvačka, setkával se Richard Bona s hudbou už od dětství. Když mu byly čtyři roky, začal se učit hrát na balafon, a už v pěti vystupoval v místním kostele. Protože jeho rodina byla chudá, vyráběl si většinu hudebních nástrojů sám, a to včetně flétny a kytary
(, která měla struny nataženy přes nádrž ze starého motocyklu). Pověst o jeho talentu se brzy rozkřikla, a tak byl Bona zván na různé festivaly a slavnosti. Na kytaru se začal učit hrát už v jedenácti. Svoji první jazzovou skupinu založil v roce 1980 a s ní také vystupoval ve francouzském jazzovém klubu ve městě Douala. Majitel se s ním spřátelil a pomohl mu objevit některé jazzové muzikanty (zvláště pak fenomenálního baskytaristu Jaca Pastoria). Pod vlivem desek Jaca Pastoria obrátil Bona pozornost k baskytaře. Když mu bylo 22 let, emigroval do Německa, ovšem později se (hlavně díky hudebním studiím) přestěhoval do Francie. Tam pak s různými muzikanty vystupoval v jazzových klubech (patřili mezi ně Jacques Higelin, Didier Lockwood, Manu Dibango a Salif Keita). Na své deváté desce Mandekan Cubano se zaměřuje na jihoamerickou hudbu. I proto sestavil kapelu striktně z latinskoamerických hudebníků.

Tagy: , , , ,