Publikováno
20. 09. 2017 – Již proběhl
DRFG Arena, Brno

Diana Krall

O koncertu
VSTUPENKY
PRODEJNÍ MÍSTA
SLEVY
VIDEA
PRO MÉDIA
BIO

Do Brna poprvé přijede zpěvačka a klavíristka Diana Krall. V rámci festivalu JazzFestBrno se představí 20. září v DRFG Areně. Tradiční festival tak ve svém 16. ročníku premiérově zamíří do největší brněnské haly a diváci se mohou těšit na sváteční zážitek s jazzovou umělkyní par excellence. 

Se svým ranně bopovým pianistickým stylem, elegantním a zároveň smyslným zpěvem a nevídaně fotogenickým vzhledem vlétla Diana Krall do jazzového světa v druhé polovině 90. let jako hurikán. Do světa, ve kterém v té době vládli Young Lions, mladí lvi, jež podporovala vydavatelství tehdy ještě prosperujícího audioprůmyslu. Od těchto dřevních dob se Diana Krall posunula nejen interpretačně, ale i autorsky a dokazuje, že vedle instrumentálních dovedností a uhrančivého hlasu jí nechybí ani rozměr nefalšované a poutavé písničkářky. Od roku 1996 byla třináctkrát nominována na cenu Grammy, přičemž pětkrát nominaci proměnila ve vítězství. Za svá alba získala devětkrát zlatou, třikrát platinovou a sedmkrát multiplatinovou desku. Prodala 6 milionů nosičů v USA a přes 15 milionů po celém světě.

Novou deskou Turn Up The Quiet se kanadská umělkyně vrací ke kořenům a k písním z takzvaného Great American Songbook. „Už dlouho jsem měla chuť tyto skladby zpracovat po svém. Společnost mých nejlepších hudebních přátel mi umožnila vyprávět tyto příběhy tak, jak jsem zamýšlela. Někdy stačí „zesílit ticho“, abyste slyšeli trochu lépe,“ odkazuje Krall na název alba. Turn Up The Quiet skutečně přináší dokonalou kulisu pro klidný večer se skleničkou dobrého vína. Na desce najdete jedenáct jazzových standardů, v jejichž aranžmá hraje prim piano. V písních nechybí oblíbená témata lásky a naděje. Podmanivý zpěvaččin hlas vytváří dojem intimního prostoru. Právě dovedností navodit atmosféru malého jazzového klubu, v němž se vznáší oblaka dýmu, je Krall pověstná. Mnohokrát to dokázala jak ve velkých halách, tak i na samotných nahrávkách. A deska Turn Up The Quiet dokazuje, že ze svého umu nic neztrácí, ba právě naopak. Novinka možná není natolik přelomová, jako zpěvaččin debut vydaný před více jak dvaceti lety, ale nabízí silnou produkci a zralou sofistikovanost rozvíjejícího se hudebního umění.

Svůj prostor na desce dostávají i ostatní hudebníci, především houslista Stuart Duncan, který vystřihne parádní sólo v již zmínění skladbě I’ll See You In My Dreams. Na nahrávkách hostují i kytaristé Russell Malone, Anthony Wilson a Marc Ribot. U baskytary a kontrabasu se střídají Christian McBride, Tony Garnier a Anthony Wilson. Byť se obsazení u jednotlivých skladeb liší, všechny ve výsledku vytváří kompaktní dojem. Zásluhu na tom má především Krall, která se drží jasné vize. Všem skladbám dává nádech „zakouřené“ a poklidné atmosféry amerického baru. Turn Up The Quiet vás od barového stolu možná nezvedne, ale provede vás poklidným tempem až do ranních hodin. Konečný výsledek je tak elegantní, až se zdá, že celé album vzniklo bez nejmenší námahy.

Super VIP kategorie: 3 900 Kč

Vstupenka zahrnuje sezení na nejlepších místech v sále, vstup do VIP zóny s občerstvením formou švédských stolů a dárkový balíček.

VIP kategorie: 2900 Kč

Vstupenka zahrnuje sezení na nejlepších místech v sále, vstup do VIP zóny s občerstvením formou švédských stolů.

I. kategorie: 1 900 Kč
II. kategorie: 1 490 Kč
III. kategorie: 1 290 Kč
IV. kategorie: 1 190 Kč
V. kategorie: 990 Kč
VI. kategorie: 790 Kč
stání: 490 Kč

  • Info pro ZTP/P: pro osoby ZTP/P dle platného ceníku se slevou 15 %, doprovod jedné osoby zdarma na přístavek
  • pro vozíčkáře místa vyhrazena, bezbariérový přístup zajištěn
  • rezervace vstupenek ZTP/P: vstupenky@jazzfestbrno.cz

Seznam všech prodejních míst v ČR ZDE. Vybraná prodejní místa v Brně:

INDIES BRNO Poštovská 2 602 00 Brno Tel.: 542 218 382 Po – Pá: 09:00 – 18:30 So – Ne: 09:00 – 13:00 Agentura Zabloudil Lidická 4 602 00 Brno Po – Pá: 9:00 – 18:00 Dům pánů z Lipé Kulturní a informační centrum Náměstí Svobody 17 602 00 BRNO Po – Pá: 8:00 – 20:00 So – Ne, svátek: 9:00 – 16:00
  • 15 % pro držitele studentského průkazu ISIC, průkazu ITIC, děti do 15 let, seniory nad 65 let a držitele průkazu ZTP/P
  • 20 % pro studenty škol s hudebním zaměřením pro studenty vysokých škol s hudebním zaměřením (JAMU, FF MU Hudební věda, DAMU, PdF MU Hudební obory), studenty středních uměleckých škol (konzervatoře, Gymnázium Pavla Křížkovského)
  • zdarma děti do 6 let bez nároku na vlastní sedadlo

 

INFO

  • Info pro ZTP/P: osoby ZTP/P dle platného ceníku, doprovod jedné osoby zdarma na přístavek
  • pro vozíčkáře místa vyhrazena, bezbariérový přístup zajištěn
  • rezervace vstupenek ZTP/P: vstupenky@jazzfestbrno.cz

Karta_ISIC_SS_2014_Vesela-obracena-JPGKarta_ITIC_2014_SKOLA_Novotna

O akreditace na koncert, tiskové zprávy a fotografie v tiskové kvalitě žádejte na e-mailu press@jazzfestbrno.cz.

Se svým ranně bopovým pianistickým stylem, elegantním a zároveň smyslným zpěvem a nevídaně fotogenickým vzhledem vlétla Diana Krall do jazzového světa v druhé polovině 90. let jako hurikán. Do světa, ve kterém v té době vládli Young Lions, mladí lvi, jež podporovala vydavatelství tehdy ještě prosperujícího audioprůmyslu. Možná některým z nás uvízlo v paměti pár úžasných vystoupení z té doby v pražském Lucerna Music Baru, kde hrála v akustickém triu s kontrabasistou Christianem McBridem a kytaristou Russellem Malonem. Už tehdy byla ve vzduchu předzvěst něčeho velkého. Na přelomu století se do Prahy vrátila s větší kapelou do sportovní haly a zároveň se usazovala na vrcholcích světových žebříčků prodejnosti jazzových desek. Její album All for You z roku 1996 bylo zaslouženou poctou zpívajícímu klavíristovi a mistru akustického tria bez bicích nástrojů Nat Kingu Coleovi, ale od těchto dřevních dob se Diana Krall posunula nejen interpretačně, ale i autorsky a dokazuje, že vedle instrumentálních dovedností a uhrančivého hlasu jí nechybí ani rozměr nefalšované a poutavé písničkářky.

Krall získala hudební vzdělání v době, když vyrůstala v kanadském Nanaimo v provincii British Columbia, známé spíše svojí skvostnou přírodou, jedinečnými národními parky a drsnými zimami. Lekce klasického klavíru navštěvovala již od čtyř let, ale pouhá interpretace cizích skladbiček jí brzy nestačila a její tvůrčí naturel se začal plně projevovat na střední škole, kde se přihlásila do jazzové kapely, ale také doma, kde se probírala sbírkou desek svého otce, stride klavíristy. „Myslím, že táta měl každou nahrávku, kterou kdy nahrál Fats Waller,“ potvrzuje sama Krall, „a já jsem se je snažila všechny naučit.“ Právě poctivý muzikantský fundament jí umožnil bleskový vstup na scénu a postupně jí vydobyl respekt mezi spoluhráči.

Na počátku 80. let studovala Krall na prestižní Berklee College of Music v Bostonu a následně se přestěhovala do Los Angeles, kde žila po dobu tří let před přesunem do Toronta. A než na dveře zaklepala další dekáda, ocitla se na místě, kam všichni pravověrní jazzmani prostě jednou musí. V New Yorku začala hrát s akustickým triem a bylo jen otázkou času, kdy o tom bude vědět celý svět.

Po úspěchu jejího prvního alba Steppin´ Out na labelu Justin Time byla Krall okamžitě zachycena radary vydavatelského kolosu GRP, který jí vzápětí také nabídl nahrávací smlouvu na desku Only Trust Your Heart. Zpěvačka a klavíristka se ukázala jako skutečně horké zboží a svoji třetí desku All For You, jež byla neskrývanou poctou Nat King Coleovi, natočila pro jiný agilní label Impulse!.  V roce 1997 nahrála Love Scenes a koncem roku 1998 vánoční Have Yourself a Merry Little Christmas.

V roce 1999 následovalo When I Look in Your Eyes. Jestli se do té doby o Dianě Krall „začínalo vědět“, tak to, co přišlo po vydání téhle desky, se nedá nazvat ničím jiným, než smrští popularity a uznání. Album se stalo světovým bestsellerem a vyneslo jí cenu Grammy za nejlepší jazzový vokální výkon. Navíc bylo nominováno v hlavní kategorii Album roku, což se žádnému jazzovému albu nepoštěstilo za celých předchozích pětadvacet let. Úspěch udělal z Krall celebritu a s touto aureolou zahrála např. v projektu Lilith Fair, jenž si na štít vzal genderovou spravedlnost v hudbě. Její písně se ovšem vynořovaly leckde – třeba v epizodách seriálu Sex ve městě nebo ve filmu Půlnoc v zahradě dobra a zla.

V roce 2001 vydala The Look of Love, velkoryse pojaté album s aranžemi legendárního Clause Ogermana, dobře známého spoluprací s inovátorem stylu bossa nova Antonio Carlosem Jobimem v 60. letech minulého století. Album dlouho trůnilo na vrcholu žebříčků Billboard a v Kanadě získalo pětkrát (!) platinovou desku, což je, přiznejme si, v jazzovém ranku událost neuvěřitelně vzácná. The Look of Love také pomohlo Dianě Krall vyhrát tři ceny Junos v roce 2002 v kategoriích Umělec roku, Album roku a Nejlepší vokální jazzové album roku.

V roce 2003 si Krall vzala kultovního britského rockera a písničkáře Elvise Costella. O rok později spatřilo světlo světa album The Girl in the Other Room. Nabídlo několik s tradičním espritem interpretovaných jazzových standardů, ale také autorský materiál – z části napsaný v tvůrčím tandemu s Costellem. Diana Krall se tak poprvé ve své kariéře pustila na tenký led vlastní tvorby a výlet ustála více než se ctí. Album je dodnes ceněno jako jedno z nejpovedenějších a hlavně nejpravdivějších. From This Moment On z roku 2006 znamenalo návrat k velkorysému zvuku rozšířeného ansámblu. V prosinci téhož roku se jí narodila dvojčata. V roce 2009 se opět spojila s aranžérem Ogermanem a výsledkem byla deska s tématem bossa příznačně nazvaná Quiet Nights. Album opět zabralo, v žebříčku Billboard Top 200 debutovalo na třetí pozici. O tři roky později se Diana Krall vrátila s deskou Glad Rag Doll, sbírkou raných jazzových a ragtimových melodií z 20. a 30. let minulého století, produkovanou T-Bone Burnettem. Její nekončící snaha pokoušet se o něco nového se opět projevila v roce 2014 na albu Wallflower, kde nabídla svoje interpretace populárních písní z 60. let namátkou z pera Boba Dylana, Eltona Johna, Gilberta O’Sullivana nebo Eagles, kteří ji v dětství inspirovali. Deska Wallflower vyšla v únoru 2015.

Novou deskou Turn Up The Quiet se kanadská umělkyně vrací ke kořenům a k písním z takzvaného Great American Songbook. „Už dlouho jsem měla chuť tyto skladby zpracovat po svém. Společnost mých nejlepších hudebních přátel mi umožnila vyprávět tyto příběhy tak, jak jsem zamýšlela. Někdy stačí „zesílit ticho“, abyste slyšeli trochu lépe,“ odkazuje Krall na název alba. Turn Up The Quiet skutečně přináší dokonalou kulisu pro klidný večer se skleničkou dobrého vína. Na desce najdete jedenáct jazzových standardů, v jejichž aranžmá hraje prim piano. V písních nechybí oblíbená témata lásky a naděje. Podmanivý zpěvaččin hlas vytváří dojem intimního prostoru. Právě dovedností navodit atmosféru malého jazzového klubu, v němž se vznáší oblaka dýmu, je Krall pověstná. Mnohokrát to dokázala jak ve velkých halách, tak i na samotných nahrávkách. A deska Turn Up The Quiet dokazuje, že ze svého umu nic neztrácí, ba právě naopak. Novinka možná není natolik přelomová, jako zpěvaččin debut vydaný před více jak dvaceti lety, ale nabízí silnou produkci a zralou sofistikovanost rozvíjejícího se hudebního umění.

Svůj prostor na desce dostávají i ostatní hudebníci, především houslista Stuart Duncan, který vystřihne parádní sólo v již zmínění skladbě I’ll See You In My Dreams. Na nahrávkách hostují i kytaristé Russell Malone, Anthony Wilson a Marc Ribot. U baskytary a kontrabasu se střídají Christian McBride, Tony Garnier a Anthony Wilson. Byť se obsazení u jednotlivých skladeb liší, všechny ve výsledku vytváří kompaktní dojem. Zásluhu na tom má především Krall, která se drží jasné vize. Všem skladbám dává nádech „zakouřené“ a poklidné atmosféry amerického baru. Turn Up The Quiet vás od barového stolu možná nezvedne, ale provede vás poklidným tempem až do ranních hodin. Konečný výsledek je tak elegantní, až se zdá, že celé album vzniklo bez nejmenší námahy.

Tagy: , ,