15. 03. 2018 – Passed shows
Sono Centrum, Brno

(cz) Donny McCaslin

O koncertu
VSTUPENKY
PRODEJNÍ MÍSTA
SLEVY
VIDEA
PRO MÉDIA
BIO

Sorry, this entry is only available in Czech.

I. kategorie: 390 Kč
II. kategorie: 290 Kč

  • info pro ZTP/P: osoby ZTP/P dle platného ceníku, doprovod jedné osoby zdarma na přístavek
  • pro vozíčkáře místa vyhrazena, bezbariérový přístup zajištěn

rezervace vstupenek ZTP/P: vstupenky@jazzfestbrno.cz

Seznam všech prodejních míst v ČR ZDE. Vybraná prodejní místa v Brně:

INDIES BRNO Poštovská 2 602 00 Brno Tel.: 542 218 382 Po – Pá: 09:00 – 18:30 So – Ne: 09:00 – 13:00 Agentura Zabloudil Lidická 4 602 00 Brno Po – Pá: 9:00 – 18:00 Dům pánů z Lipé Kulturní a informační centrum Náměstí Svobody 17 602 00 BRNO Po – Pá: 8:00 – 20:00 So – Ne, svátek: 9:00 – 16:00

20 % pro držitele studentského průkazu ISIC, průkazu ITIC, děti do 15 let, seniory nad 65 let a držitele průkazu ZTP/P

Karta_ISIC_SS_2014_Vesela-obracena-JPGKarta_ITIC_2014_SKOLA_Novotna

O akreditace na koncert, tiskové zprávy a fotografie v tiskové kvalitě žádejte na e-mailu press@jazzfestbrno.cz.

Americký saxofonista a skladatel Donny McCaslin čeří jazzové vody již dvě dekády, během nichž si vysloužil i tři nominace na Grammy. Jeho kariéra nabrala nečekaný spád, když jej ke spolupráci přizval David Bowie, který McCaslina a jeho kapelu pozval k nahrávání alba Blackstar – jak se ukázalo, Bowieho mistrovské hudební derniéře. K této životní příležitosti však McCaslin nepřišel jen tak náhodou.

Donald Paul McCaslin se narodil 11. srpna roku 1966 v kalifornské Santa Claře. Jeho otec byl vibrafonista a právě v jeho souboru nabíral Donny od dvanácti let své první hudební zkušenosti. Na střední škole si pak založil vlastní skupinu, s níž třikrát vystoupil i na jazzovém festivalu v Monterey. Díky několika angažmá v různých kapelách procestoval už jako teenager Evropu i Asii a v osmnácti letech získal plné stipendium na legendární Berklee College of Music.

V roce 1987 se McCaslin připojil ke kapele Garyho Burtona a během čtyř let s ní opět procestoval celý svět. V roce 1991 se usadil v New Yorku a o tři roky později nahradil v kapele Steps Ahead saxofonovou legendu Michaela Breckera. Než v roce 1998 vydal svoje první album jako bandleader, připsal si spolupráci s řadou úspěšných hudebníků, mezi nimiž nechybí například George Gruntz, Danilo Pérez, John Medeski, Doug Yates nebo Lan Xang. Dlouhá léta působil také jako člen věhlasného bigbandu skladatelky Marie Schneiderové. McCaslinova debutové nahrávka Exile and Discovery upoutala pozornost kritiků i jazzové veřejnosti a definitivně jej zařadila mezi vycházející hvězdy.

Donny McCaslin od té chvíle nahrál dalších jedenáct autorských alb, přičemž s devátým v pořadí, Perpetual Motion, nadchnul v roce 2012 i návštěvníky brněnského JazzFestu. Po šesti letech však do Brna přijíždí metamorfovaný Donny McCaslin. Zatímco začátek jeho kariéry se nesl v akustickém duchu, v průběhu let začal do své tvorby čím dál častěji zapojovat elektronické efekty. Počátky této proměny mohli sledovat právě návštěvníci jeho koncertu v Semilassu a postupně se výsledný tvar hudby vzdaloval od bona fide jazzu čím dál víc. Syrový a objevitelský ráz nové McCaslinovy kapely učaroval i zpěvákovi Davidu Bowiemu a jejich následná spolupráce na desce Black Star McCaslinovu hudební proměnu definitivně dokonala. „Pamatuju si, jak jsem seděl v prosklené místnosti vedle studia, díval jsem se na Davida, který právě zpíval skladbu Lazarus, a prociťoval tu energii. Představoval jsem si, že svým saxofonem vytvářím jeho hlasu obal,“ vzpomíná McCaslin a hned přiznává, že spolupráce s Davidem Bowiem jej ovlivnila natolik, že ji otiskl do několika skladeb na své poslední desce Beyond Now. „Po Davidovi se vlastně změnilo úplně všechno. Jinak nazírám na hudbu, jinak přemýšlím o skládání,“ říká dnes jednapadesátiletý umělec. Právě repertoár z desky Beyond Now představí McCaslin v rámci svého brněnského koncertu.

Tags: , , ,